Film - dokument fabularyzowany „Gdynia - sen o mieście 1926 – 1939”, to historia oparta na wspomnieniach ludzi żyjących i odgrywających istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym Polski w okresie międzywojennym, a szczególnie w latach 1926 – 1939, wiążących swój los z nowo powstającym miastem Gdynia.
Film przybliży nieznane powszechnie relacje świadków powstawania Gdyni, zapomniane spory o kształt nowego miasta, odmienne, ścierające się koncepcje jego rozwoju, oraz odważne decyzje, które hartowały się w ogniu polemik ludzi o twardych charakterach, często przeciwstawny interesach, lecz złączonych jedną nadrzędną ideą, która sprawiła, że miasto Gdynia powstało i wygląda dziś tak, a nie inaczej.
Bohaterowie filmu - ludzie tacy jak wójt Jan Radtke, adm. Józef Unrug, komisarz Franciszek Sokół, Julian Rummel, Eugeniusz Kwiatkowski, Tadeusz Wenda czy Józef Piłsudski na trwałe odcisnęły swe piętno na kształcie dzisiejszego miasta, zaś ulice nazwane ich imionami są dowodem na to, że następne pokolenia pamiętają ich zasługi. Film nasz ma sprawić by te zasłużone nazwiska nie kojarzyły się dzisiaj jedynie z nazwami ulic, ale by były nadal żywe,
i kojarzyły się z żywymi ludźmi z krwi i kości.
Cele, ogólna koncepcja oraz przewidywane jakościowe rezultaty realizacji zadania, zadanie polega na stworzeniu filmu o Gdyni od początku do końca - od projektu scenariusza do zmontowanego filmu, oraz na późniejszym zagospodarowaniu tegoż filmu w przestrzeni medialnej poprzez jego promocję i dystrybucję. Przewidywanym efektem realizacji działania będzie popularyzacja historii Gdyni i Polski poprzez ciekawą, nowoczesną i przystępną dla młodego widza formę filmową, która uruchomi jego wyobraźnię i zainteresuje mało popularnym dzisiaj tematem.
Proces powstawania filmu rozpocznie się od dokumentacji i napisania kompleksowo przygotowanego pod względem literackim scenariusza filmu dokumentalnego, konsultowanego pod względem merytorycznym z ekspertami z dziedziny historii Gdyni i gotowego do rozpoczęcia produkcji.
Następnym etapem będzie realizacja zdjęć według w/w scenariusza wedle standardów profesjonalnej produkcji filmowej.
Kolejny etap to etap postprodukcji, czyli montaż obrazu i udźwiękowienie oraz praca nad muzyką.
Ostatnim etapem będzie promocja gotowego filmu w mediach ogólnopolskich, emisje na antenie TVP, TVP 1, TVP Historia, Discovery, programy tematyczne), dystrybucja filmu w placówkach oświatowo-wychowawczych, ośrodkach kultury, stała projekcja/ekspozycja w muzeum miasta Gdyni.
Szczególnym wyzwaniem dla autorów filmu będzie pozyskanie młodych widzów niezainteresowanych historią. Liczymy, że nowoczesna forma filmu i zdecydowane środki wyrazu przykują ich uwagę i zainteresowanie. Naturalnym odbiorcą filmu będą oczywiście widzowie zainteresowani historią - odbiorcy tematycznych kanałów historycznych, pasjonaci historii oraz pasjonaci i mieszkańcy miasta Gdyni. Chcielibyśmy, aby wszystkie te grupy osób składały się na odbiorców zadania, jakim jest realizacja naszego filmu pt.: „Gdynia - sen o mieście. 1926 – 1939”.
Przygotowali: Bartosz Paduch – scenarzysta i reżyser projektu oraz Julian Aleksander Michaś Prezes Zarządu Związku Piłsudczyków Okręg Pomorski w Gdyni.
Reżyseria - Bartosz Paduch.
Scenariusz - Bartosz Paduch i Mariusz Kardas.
Koprodukcja - Gdyńska Szkoła Filmowa.
Miejsce na logo sponsora | Miejsce na logo sponsora | Miejsce na logo sponsora |
Dzisiaj | 3233 | |
Tydzień | 5097 |
My dwa Józki Ty i Ja,
Ciebie cała Polska zna,
a mnie nie zna jeszcze nikt,
bo ja jestem mały smyk.
Ciebie kocha kraj nasz cały,
mnie mamusia bo ja mały.
Ale gdy dorosnę będę duży,
pójdę wtedy Marszałkowi
wiernie służyć.
jam©copyright
Odwiedza nas 276 gości oraz 0 użytkowników.