Bitwa Warszawska Kapitał w XXI Wiek - Związek Piłsudczyków RP TPJP Okręg Pomorski w Gdyni
Smaller Default Larger
  • jotp_101.jpg
  • jotp_102.jpg
  • jotp_103.jpg
  • jotp_104.jpg
  • jotp_105.jpg
  • jotp_106.jpg
  • jotp_107.jpg
  • jotp_108.jpg
  • jotp_109.jpg

Festyn „Bitwa Warszawska - Kapitał w XXI Wiek”- czas na podsumowanie.

   Pomysł Juliana Aleksandra Michasia, a ponad dwu miesięczna wspólna nasza realizacja. 

  Na początku pragnę podziękować, następnie parę refleksji ode mnie.

Dziękujemy piłsudczykom, którzy przybyli na festyn przede wszystkim tym co dotrwali do końca biorąc aktywny udział w przedsięwzięciu: Tomaszowi Madejowi, Małgorzacie Gołębiowskiej, Edwardowi Golańskiemu, Halinie Łasińskiej, Alicji Łazarskiej, Andrzejowi Andrzejewskiemu, Andrzejowi Rogackiemu, Leszkowi Borkowskiemu, Wiesławowi Niemocińskiemu,

   Bardzo dziękuje wszystkim podmiotom, które wzięły udział w naszym wydarzeniu- grupom rekonstrukcji historycznej, różnorodnym organizacjom pozarządowym i zespołom artystycznym. Dziękuję serdecznie moim najbliższym współpracownikom, a jednocześnie przyjaciołom: Aleksandrze Szyk, Damianowi Szyńcowi, Sebastianowi Śmiałkowskiemu i Jerzemu Kulczykowi za pomoc organizacyjno - merytoryczną. Dziękuję najbliższej mi osobie- Kamili Rutkowskiej, za dodawanie energii, wtedy kiedy mogło jej zabraknąć. Dziękuję Senatorowi RP Sławomirowi Rybickiemu, Prezydentowi Miasta Gdyni dr Wojciechowi Szczurkowi oraz Prezesowi Zarządu Krajowego Związków Piłsudczyków RP gen. zw. Stanisławowi Władysławowi Śliwie za objęcie Patronatem Honorowym festynu. Dziękuję parlamentarzystom: senatorowi Sławomirowi Rybickiemu, posłowi Januszowi Śniadkowi, poseł Małgorzacie Zwiercan oraz Radnej Miasta Gdyni Elżbiecie Sierżędze za przybycie i udział w naszym wydarzeniu. Podziękowania za wsparcie merytoryczne dla Prezydenta Bartosza Bartoszewicza. Dziękuję sponsorom i dziękuję każdej osobie, która w jakikolwiek sposób pomogła w organizacji festynu. Pionierski festyn okazał się wielkim sukcesem. Dziękuję zespołowi Wiarusy za występ artystyczny, Wiadomo wszyscy jesteśmy ludźmi i nikt z nas nie jest doskonały. Mogły mieć miejsce pewne błędy w trakcie organizacji, czy podczas samego festynu, ale wszystkiego się uczymy, z wszystkiego wyciągniemy wnioski i wszystko jeszcze przed nami. Zawsze coś może być jeszcze lepsze, ale na pewno nad tym wszystkim będziemy pracować. Uważam jednak, że sukces tego wydarzenia jest wieloaspektowy. Po pierwsze była to całkowicie oddolna, społeczna inicjatywa. Wszyscy przygotowywaliśmy tego typu wydarzenie po raz pierwszy. Jest to jednak świetny przykład budowania aktywności obywatelskiej i pokazania tego, jak ludzie potrafią zjednoczyć się pod pewną ideą. To udowadnia (w Gdyni po raz kolejny, bo to wspaniałe miasto przestrzeni obywatelskiej), że nie potrzebna jest żadna wyspecjalizowana firma, by zrobić wielkie i piękne wydarzenie. Słowa chcieć to móc, świetnie tutaj pasują. W interesie każdego demokratycznego państwa prawa jest świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie, tylko nie każda władza potrafi lub nie chce tego zrozumieć.

   Po drugie przez pewien czas było naprawdę bardzo dużo osób - zarówno mieszkańców, jak i turystów. Uśmiech i zadowolenie innych osób, to najpiękniejsze, co organizator wydarzenia może otrzymać, a my takie coś otrzymywaliśmy. Tutaj przytoczę także konkretną sytuację. Na festynie spotkaliśmy Panią, która jest turystką i przyjechała do Gdyni z Wileńszczyzny. Dziadek tej Pani służył w legionach Marszałka Józefa Piłsudskiego. Coś niesamowitego. Pani, która trafiła na wydarzenie przez przypadek i która na widok mundurów legionowych naszych współczesnych piłsudczyków wypełniła się ogromną radością, a także podzieliła się opowiadaniami swojego dziadka dotyczących tamtych czasów. Serce w takich chwilach naprawdę rośnie.

   Po trzecie wydarzenie było jedną z najlepszych form nauki historii- było żywą lekcją historii. Niestety historia jest staczana w naszej edukacji na boczny tor. Z resztą jej forma nauczania w większości przypadków także nie jest atrakcyjna. Zainteresowanie grupami rekonstrukcji historycznej w mundurach i uzbrojeniu z epoki II RP i II wojny światowej było naprawdę ogromne. Nawet, jeśli wśród moich rówieśników zostało z tego wydarzenia tylko 10% wiedzy historycznej, to i tak osiągnęliśmy większy sukces niż powszechna edukacja. Historia to nie tylko daty. Historię przede wszystkim trzeba rozumieć i umieć wyciągać z niej wnioski na przyszłość.

  Po czwarte wczoraj udało nam się budować nowoczesny, polski, dobrze rozumiany i zdrowy patriotyzm ponad wszelkimi podziałami. Nasza historia jest niestety wypełniona wieloma tragicznymi wydarzeniami. Oczywiście należy je upamiętniać i należycie czcić. Odnoszę jednak wrażenie, że te wydarzenia przyćmiewają te radosne chwile naszej historii, chwile zwycięstw i chwały, której pozazdrościć nam mogą wszystkie inne narody. Naprawdę nie brakuje nam wiekopomnych chwil w historii. Nauczymy się w końcu także cieszyć, radować i świętować nie tylko 3 razy do roku i nie tylko w formie patetycznej, bo ta już nie jest zawsze najlepsza formą krzewienia patriotyzmu i tożsamości narodowej. Wczoraj wszyscy pokazaliśmy, że można świętować także radośnie, bardzo pozytywnie i w atrakcyjnej formie:)

   Wszystkim, którzy dotrwali i przeczytali do końca - serdecznie dziękuję. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za pomoc w organizacji i udział w wydarzeniu. Z okazji dzisiejszego Święta Wojska Polskiego i 96. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, która uchroniła Europę przed bolszewicką nawałą wszystkiego najlepszego dla wszystkich! Już dziś zapraszamy za kolejny rok na nasz festyn „Bitwa Warszawska”, który odbędzie się w Gdyni 15 sierpnia 2016 r.:) Pozdrawiam wszystkich!

   Na koniec dziękuję prezesowi Julianowi Aleksandrowi Michasiowi, który prowadził i prezentował wszystkich zaproszonych gości i grupy rekonstrukcyjne będąc zawsze tam gdzie był potrzebny.

Materiał przygotował Adam Labuhn.

   Poniższa fotorelacja uzmysłowi czytelnikowi cel festynu:

   PS. Dodaję także link do materiału o festynie w TVP Gdańsk, który świetnie pokazuje to, co się u nas działo. Materiał zaczyna się od 17 m 20 s).

 Panorama Gdańska g. 18.30  http://gdansk.tvp.pl/26550554/14082016-1830  - 17 m 20 s

 Panorama Gdańska g. 21.45  http://gdansk.tvp.pl/26553433/14082016-2145  - 09 m 29 s

 

 

2494380
DzisiajDzisiaj184
TydzieńTydzień337
Statistik created: 2024-07-16T20:38:57+02:00
44Dot200Dot140Dot218
US
UNITED STATES
US

My dwa Józki Ty i Ja,
Ciebie cała Polska zna,
a mnie nie zna jeszcze nikt,
bo ja jestem mały smyk.
Ciebie kocha kraj nasz cały,
mnie mamusia bo ja mały.
Ale gdy dorosnę będę duży,
pójdę wtedy Marszałkowi
wiernie służyć.

jam©copyright

get.png

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

 

 OKRĘGOWE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ Spółka z o.o. .  Klub Rotary Gdynia Energopol - Szczecin S.A  Hydromega - Hydraulika Siłowa
 Bank Zachodni WBK - Grupa Santander Remontowa Holding S.A. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.  Skorpion Ochrona w Gdyni
       
 

Regon 004588272 | Krs 0000308552 | Nr konta 10 7065 0002 0652 6710 7904 0001
 Administrator strony Julian Aleksander Michaś