23 kwietnia z gdyńskim rzemiosłem - Związek Piłsudczyków RP TPJP Okręg Pomorski w Gdyni
Smaller Default Larger
  • jotp_101.jpg
  • jotp_102.jpg
  • jotp_103.jpg
  • jotp_104.jpg
  • jotp_105.jpg
  • jotp_106.jpg
  • jotp_107.jpg
  • jotp_108.jpg
  • jotp_109.jpg

   Mamy dzisiaj zaszczyt zaprezentować wszystkim Państwu niezwykłe wydawnictwo - I tom „Historii gdyńskiego rzemiosła – Siła niepokonana”. Wiele lat temu pomysłodawcą tej książki był Adam Wika Czarnowski.

Mijał czas po kilku latach do Cechu zgłosił się młody duchem magistrant, który postanowił napisać pracę na temat historii gdyńskiego rzemiosła. Jak postanowił tak zrobił – powstała praca magisterska, której autorem jest Julian Aleksander Michaś. W rozmowach z Julianem zaproponował on aby planowaną książkę stworzyć przy udziale dr Mariusza Kardasa autora kilkunastu publikacji książkowych i ponad 80 artykułów naukowych. Trzecim współautorem jest osoba którą przez 2 lata namawiałem do prac nad historią rzemiosła i prace te były już bardzo zaawansowane. Osoba tą jest Ryszard Toczek, dodam z dumą mój dobry przyjaciel.

   Wszyscy trzej to wielcy patrioci zakochani w Gdyni, Pomorzu i Polsce – napisali książkę niezwykłą - bardzo szczegółową i obszerną – a to dopiero tom I. Równie obszerny będzie tom II który daj Boże ukaże się za rok.

   Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni to doskonały temat na opisanie działalności tej niezwykłej części ludzi mających ogromny wpływ w rozwoju miasta Gdyni. Rzemiosło jest formą działalności gospodarczej. W powszechnym odbiorze społecznym jest kojarzone z tradycyjnymi zawodami, wykonywanymi ręcznie przy użyciu prostych narzędzi.

   Jego prawdziwy wizerunek trzeba jednak łączyć także z zawodami, które z biegiem lat pojawiały się w historii cywilizacji ludzkiej, a więc i w życiu małych społeczności i pojedynczego człowieka wraz z postępem technicznym i technologicznym. Struktura rzemiosła i jego wzorce oparte są na wielowiekowych tradycjach. Obszar badań stanowiły dzisiejsze granice miasta. Starano się jednak uwzględnić szeroki kontekst funkcjonowania gdyńskiego rzemiosła w odniesieniu do całości Rzeczypospolitej zarówno tej przedwojennej, jak i powojennej.

   Podczas obchodów 90. lecia Gdyńskiego Cechu Rzemiosł Różnych wydany został pierwszy tom pt. Siła niepokonana dzieje rzemiosła w Gdyni lata 1920-1956. Jest to wydanie naukowe, w którym przedstawiono początki i rozwój cechów w Gdyni. Następnie okres II wojny światowej niszczenie oraz próba destrukcji powojennej rzemiosła, "podnoszącego" odbudowującego się po tragizmie wojennym.

   Z radością odbieraliśmy informacje od osób podczas uroczystości, którzy podchodzili z informacją, że znaleźli nazwisko swojego przodka rzemieślnika przekazując jednocześnie swoje wspomnienia. Dając jednocześnie dowód o rzetelności wydawnictwa. Wydanie pierwszego tomu jest skutkiem przyczynowym pracy magisterskiej opisującej Dzieje Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni w latach 1926-1956 UG Gdańsk 2015.

   Pomysłodawcą zaś jest Starszy Cechu w Gdyni Adam Wika Czarnowski, jak powiedział od kilku lat było to Jego pragnienie, recenzentem prof. dr. hab. Eugeniusza Koko, promotor mojej pracy magisterskiej. Czy spełniło się marzenie? Jak widać tak i dlatego to warto marzyć ponieważ one mówiąc o marzeniach spełniają się. Dzień 23 kwietnia 2017 r. na zawsze zostanie w mojej pamięci, a przyczyną tego jest 90. lat istnienia Cechu Gdyńskiego opisanego przez Mariusza Kardasa, Ryszarda Toczka i mojej skromnej osoby.

Tekst Jerzy Gontarski

2480392
DzisiajDzisiaj561
TydzieńTydzień3228
Statistik created: 2024-06-16T11:50:31+02:00
3Dot236Dot116Dot27
US
UNITED STATES
US

My dwa Józki Ty i Ja,
Ciebie cała Polska zna,
a mnie nie zna jeszcze nikt,
bo ja jestem mały smyk.
Ciebie kocha kraj nasz cały,
mnie mamusia bo ja mały.
Ale gdy dorosnę będę duży,
pójdę wtedy Marszałkowi
wiernie służyć.

jam©copyright

get.png

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

 

 OKRĘGOWE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ Spółka z o.o. .  Klub Rotary Gdynia Energopol - Szczecin S.A  Hydromega - Hydraulika Siłowa
 Bank Zachodni WBK - Grupa Santander Remontowa Holding S.A. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.  Skorpion Ochrona w Gdyni
       
 

Regon 004588272 | Krs 0000308552 | Nr konta 10 7065 0002 0652 6710 7904 0001
 Administrator strony Julian Aleksander Michaś