W 100. lecie Wymarszu Pierwszej Kompani Kadrowej obchodzono w Gdyni i Tczewie. W Gdyni zostały złożone kwiaty przy pomniku Pierwszego Marszałka Polski oraz zostały odczytane materiały związane z wymarszem Pierwszej Kadrowej.
W Tczewie odsłonięto z tej okazji tablicę pamiątkową oraz śpiewano pieśni patriotyczne. W dniu 6 sierpnia 2014 roku w 100. lecie wymarszu Pierwszej Kompani Kadrowej pod wodzą Józefa Piłsudskiego na terenie miasta Tczew zostało zainicjowane przez przeora Stefana Kukowskiego. Wielkiego wsparcia udzielił nasz kapelan ks. prałat Piotr Wysga. Przeor zaprojektował pomnik na Placu J.Piłsudskiego, nadzorował jego postawienie oraz na uroczystość odsłonięcia zaprosił Przedstawicieli Związku Piłsudczyków z Gdyni, p. red. Piotra Szubarczyka, który przedstawił związki Pomorza z J.Piłsudskim oraz ks. Infułata Stanisława Grunta, który obelisk poświęcił. Ks. Prałat zorganizował uroczystości w swojej Farze. Msza Świętą była koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Infułata Stanisława Grunta. O Mszę prosił kawaler Witold Sosnowski, dary ofiarne w tym krzyż ręcznie rzeźbiony, kropelnicę mosiężną przygotowali: dama Halina Cybulska, kawalerowie Wojciech Antoniewicz, Tadeusz Bąk, Zenon Żynda. Przepiękną i bardzo patriotyczną homilię głosił ks. Infułat Stanisław Grunt. Podziękowanie Przeoratowi Pomorskiemu za inicjatywę i udział w uroczystościach złożył proboszcz kościoła Prałat Piotr Wysga, zapraszając wiernych na odsłonięcie tablicy projektu i fundacji S.Kukowskiego poświęconej Legionistom Polskim.
Po Mszy wszyscy zostali zaproszeni na Plac Hallera, gdzie oczekiwały już śpiewniki patriotyczne fundacji kawalera Kazimierza Smolińskiego rozdawane wszystkim, którzy śpiewali pieśni wraz z wybitnym solistą p. Michałem Olejniczakiem. Wiele inicjatyw wykazał i całość uroczystości prowadził nasz postulant redaktor o wielkiej erudycji Piotr Szubarczyk, wzbudzając wielki aplauz publiczności. To on zaprosił na nasze uroczystości panią dr Joannę Wieliczko- Szarkową i dr. Jarosława Szarka naukowców z IPN z Krakowa, którzy w swoich książkach wpisywali dziesiątki dedykacji. Niewątpliwie największą atrakcją byli w historycznych mundurach przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Gdyni z Prezesem Zarządu płk. Julianem Aleksandrem Michasiem na czele. Piłsudczycy tworzyli poczet sztandarowy podczas odsłonięcia pomnika, czytali modlitwę wiernych w kościele, uczestniczyli w odsłonięciu tablicy i śpiewali pieśni na scenie. Do popularyzacji naszych uroczystości przyczynił się znacznie kawaler Grzegorz Płaza drukując tysiące zaproszeń, zaś kolację obfitą i składającą się z wielu dań przygotował w swojej restauracji dla wszystkich gości kawaler Piotr Rezmer.
Do pomocy w przygotowaniu włączył się Klub Gazety Polskiej, których wielu członków ofiarnie przygotowywało na Placu Hallera koncert, scenografię wykonaną przez Przeora i sprzedawało książki o tematyce patriotycznej. Nagłośnienie mieliśmy dzięki Fabryce Sztuk. W czasie kolacji wszystkim, którzy stworzyli tak piękne i patriotyczne uroczystości podziękował w imieniu całego Przeoratu nasz przeor. We wszystkich uroczystościach uczestniczyli władze samorządowe miasta Tczew i powiatu tczewskiego, poczty sztandarowe i liczni mieszkańcy miasta Tczew.
Zamieścił admin ... JAM Zdjęcia: Mariusz Kardas, Justyna E. Wróblewska, Stefan Kukowski, Władysław Lemańczyk
Dzisiaj | 3095 | |
Tydzień | 4959 |
My dwa Józki Ty i Ja,
Ciebie cała Polska zna,
a mnie nie zna jeszcze nikt,
bo ja jestem mały smyk.
Ciebie kocha kraj nasz cały,
mnie mamusia bo ja mały.
Ale gdy dorosnę będę duży,
pójdę wtedy Marszałkowi
wiernie służyć.
jam©copyright
Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.